Haber Detayı
14 Aralık 2017 - Perşembe 11:34
 
AOSB'de verimlilik artırma ve maliyet düşürme anlatıldı
Adana Organize Sanayi Bölgesi’nde (AOSB), sanayicilere ve çalışanlarına verimlilik artırma ve maliyeti düşürme teknikleri anlatıldı.
Ekonomi Haberi
AOSB'de verimlilik artırma ve maliyet düşürme anlatıldı

Adana OSB Başkanlığı'nca sanayici ve çalışanlara eğitim desteği sağlamak üzere hayata geçirilen AOSB Akademi'de 2017'nin son dersi işlendi.

AOSB Seyhan Salonu'nda gerçekleştirilen ve Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezi (ÜSİM) tarafından organize edilen eğitimde, Doktorant Gökmen Ükelge, "Verimlilik, Verimlilik Artırma Teknikleri, Verimliliğin Artırılmasında Mühendislik Teknikleri, Verimliliği Etkileyen Faktörler, İsraflar ve Önleme Çalışmaları, 5S Endüstriyel Temizlik ve Düzen, Toplam Ekipman Verimliliği (OEE), OEE - Karlılık İlişkisi" konularında bilgi verdi.

"Üretimi artırmanın yolu verimlilikten geçer"

Ükelge, üretimi artırmak için eldeki kaynakları daha iyi kullanıp verimliliği artırmak gerektiğini söyledi. Verimliliğin artık her alanda en önemli kıstasların başında geldiğini vurgulayan Ükelge, "Verimlilik; doğru ürün ve hizmeti, doğru miktar ve doğru zaman ile doğru hızda; kuruluşa, insan kaynakları ile ülke ekonomisine, yüksek katma değer ve doğru kaynaklarla doğru biçimde kullanarak kaliteli ve çevreye zarar vermeden üretmektir" dedi.

"Her zaman daha iyisini yapmak mümkün"

Gökmen Ükelge, verimliliğin sadece basit bir oran olmadığına dikkat çekerek, "Verimlilik üretimle ilgili bir kavram olmaktan çok bir yaşam felsefesidir. Bir toplum ya da ülke açısından ilerlemenin ve sürekli kalkınmanın anahtarıdır. Her zaman daha iyisini yapmak mümkündür anlayışıyla mevcut durumu iyileştirme arzusudur" ifadelerini kullandı.

Verimliliği etkileyen faktörler

Ükelge, siyasal ve ekonomik politika, önlem ve teşvikler, enerji ve hammadde kaynakları, finansman olanakları, toplumsal değerler ve kültür, eğitim düzeyi, ulaşım ve iletişim altyapısı, kurumsal ulusal ve uluslararası mekanizmalar, araştırma geliştirme, teknoloji çalışmaları ve yayılımı, ekolojik ve demografik koşullarla; ürün, fabrika ve teçhizat, teknoloji, malzeme ve enerji, insan, çalışma yöntemleri, yönetim biçimleri, organizasyon ve sistemlerinin verimliliği etkilediğini de dile getirdi.

"İsraf önlenirse verimlilik artar"

Verimlilik artırma teknikleri sayesinde israfında önleneceğini vurgulayan Gökmen Ükelge, israfın nedenlerinin ise aşırı üretim, stoklu çalışma, kalite kontrol etkinlikleri, taşımalar, aşırı iş yükü, dengesiz iş yükü dağılımı, dikkatsizlik, kasıt, eğitimsizlik, yanlış alışkanlıklar, umursamazlık, bilinçsizlik ile ihmal olduğunu anlattı.

Eğitim sonunda, katılımcılara sertifika verildi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri